(All times Eastern)
Schedule subject to change and/or blackouts
Saturday, March 6
AUTO RACING
4:30 p.m.
FS1 — NASCAR Xfinity Series: The Alsco Uniforms 300, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas
7 p.m.
NBCSN — AMA Supercross: FIM World Championship, Daytona Beach, Fla.
COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
12 p.m.
CBS — Georgetown at UConn
FOX — Rutgers at Minnesota
ESPN — South Carolina at Kentucky
ESPN2 — Florida St. at Notre Dame
1 p.m.
CBSSN — Missouri Valley Tournament: TBD, Semifinal, St. Louis
SECN — Mississippi St. at Auburn
2 p.m.
CBS — Alabama at Georgia
ESPN — Indiana at Purdue
ESPN2 — Oklahoma St. at West Virginia
FS1 — Arizona St. at Utah
2:30 p.m.
FOX — Villanova at Providence
3 p.m.
SECN — LSU at Missouri
4 p.m.
CBS — Southern Cal at UCLA
CBSSN — Missouri Valley Tournament: TBD, Semifinal, St. Louis
ESPN — Illinois at Ohio St.
ESPN2 — Virginia at Louisville
5 p.m.
FOX — Butler at Creighton
SECN — Texas A&M at Arkansas
6 p.m.
CBSSN — Atlantic 10 Tournament: TBD, Semifinal, Richmond, Va.
ESPN — Duke at North Carolina
7 p.m.
FS1 — Seton Hall at St. John’s
SECN — Vanderbilt at Mississippi
8 p.m.
ESPN2 — Ohio Valley Tournament: TBD, Championship, Evansville, Ind.
9 p.m.
CBSSN — Atlantic 10 Tournament: TBD, Semifinal, Richmond, Va
ESPNU — West Coast Tournament: TBD vs. St. Mary’s (Cal), Quarterfinal, Las Vegas
FS1 — Xavier at Marquette
11 p.m.
CBSSN — UNLV at Wyoming
FS1 — Utah St. at Fresno St.
12 a.m. (Sunday)
ESPN2 — West Coast Tournament: TBD vs. Pepperdine, Quarterfinal, Las Vegas
COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)
12 p.m.
ACCN — Atlantic Coast Tournament: TBD, Semifinals, Greensboro, N.C.
FS1 — Big East Tournament: TBD vs. UConn, Quarterfinal, Uncasville, Conn.
2:30 p.m.
ACCN — Atlantic Coast Tournament: TBD, Semifinals, Greensboro, N.C.
3 p.m.
FS2 — Big East Tournament: Villanova vs. DePaul, Quarterfinal, Uncasville, Conn.
4 p.m.
ESPNU — Southeastern Tournament: TBD, Semifinal, Greenville, S.C.
6 p.m.
FS2 — Big East Tournament: TBD vs. Marquette, Quarterfinal, Uncasville, Conn.
6:30 p.m.
ESPNU — Southeastern Tournament: TBD, Semifinal, Greenville, S.C.
9 p.m.
FS2 — Big East Tournament: TBD vs. Seton Hall, Quarterfinal, Uncasville, Conn.
COLLEGE HOCKEY (MEN’S)
2:30 p.m.
BTN — Wisconsin at Michigan St.
5 p.m.
BTN — Michigan at Minnesota
COLLEGE SOCCER (MEN’S)
5 p.m.
PAC-12N — UCLA at Stanford
COLLEGE VOLLEYBALL (WOMEN’S)
2 p.m.
ESPNU — Purdue at Penn St.
COLLEGE WRESTLING
10 a.m.
BTN — Big Ten Championships: First Round and Quarterfinals, State College, Pa.
7:30 p.m.
BTN — Big Ten Championships: Semifinals and Wrestlebacks, State College, Pa.
GOLF
12:30 p.m.
GOLF — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Third Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.
2:30 p.m.
GOLF — LPGA Tour: The Drive on Championship, Third Round, Golden Ocala Golf Club, Ocala, Fla.
NBC — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Third Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.
HORSE RACING
5 p.m.
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
NHL HOCKEY
2 p.m.
NHLN — Florida at Nashville
7 p.m.
NHLN — Toronto at Vancouver
10 p.m.
NHLN — Calgary at Edmonton
MIXED MARTIAL ARTS
8 p.m.
ESPN — UFC 259 Prelims: Undercard Bouts, Las Vegas
MLB BASEBALL
1 p.m.
MLBN — Spring Training: Minnesota vs. Boston, Fort Myers, Fla.
PWHPA HOCKEY
3 p.m.
NBCSN — Minnesota at New Hampshire
RUGBY
12:30 p.m.
ESPNEWS — Pro14: Dragons at Ospreys
SKIING
1 p.m.
NBC — FIS: Freestyle Skiing World Championships, Park City, Utah (taped)
11 p.m.
NBCSN — FIS: Alpine Skiing World Cup, Saalbach-Hinterglemm, Austria (taped)
12 a.m. (Sunday)
NBCSN — FIS: Alpine Skiing World Cup, Jasna, Slovakia (taped)
1 a.m. (Sunday)
NBCSN — FIS: Cross-Country Skiing World Championships, Oberstdorf, Germany (taped)
SOCCER (MEN’S)
7:25 a.m.
NBCSN — Premier League: Arsenal at Burnley
9:55 a.m.
NBCSN — Premier League: Southampton at Sheffield United
12:25 p.m.
ABC — Bundesliga: Borussia Dortmund at FC Bayern Munich
NBCSN — Premier League: Wolverhampton at Aston Villa
6 a.m. (Sunday)
FS2 — Liga MX: Querétaro at C.F. Monterrey (taped)
TENNIS
8:30 a.m.
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Semifinals, Doha-WTA Final
3 a.m. (Sunday)
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Finals, Dubai-WTA Early Rounds
6 a.m. (Sunday)
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Finals, Dubai-WTA Early Rounds
Sunday, March 7
AUTO RACING
3:30 p.m.
FOX — NASCAR Cup Series: The Pennzoil 400 presented by Jiffy Lube, Las Vegas Motor Speedway, Las Vegas
4 p.m.
CBSSN — GT: World Challenge America, Sonoma Raceway, Sonoma, Calif.
COLLEGE BASEBALL
12 p.m.
SECN — Mercer at South Carolina
3 p.m.
ACCN — Louisville at Georgia Tech
COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
12 p.m.
CBS — Memphis at Houston
ESPN — Big South Tournament: Campbell at Winthrop, Championship
ESPNU — Florida at Tennessee
12:30 p.m.
FOX — Wisconsin at Iowa
1:30 p.m.
BTN — Nebraska at Northwestern
2 p.m.
CBS — Missouri Valley Tournament: TBD, Championship, St. Louis
ESPN — Atlantic Sun Tournament: TBD, Championship, Jacksonville, Fla.
3 p.m.
ESPNU — Tulda at SMU
4 p.m.
ESPN — Texas Tech at Baylor
4:30 p.m.
CBS — Michigan at Michigan St.
5 p.m.
ESPNU — Southern Tournament: TBD, Semifinal, Asheville, N.C.
7 p.m.
BTN — Penn St. at Maryland
7:30 p.m.
ESPNU — Southern Tournament: TBD, Semifinal, Asheville, N.C.
8 p.m.
FS1 — Oregon at Oregon St.
COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)
12 p.m.
ESPN2 — Atlantic Coast Tournament: TBD, Championship, Greensboro, N.C.
2 p.m.
ESPN2 — Southeastern Tournament: TBD, Championship, Greenville, S.C.
3 p.m.
FS1 — Big East Tournament: TBD, Semifinal, Uncasville, Conn.
6 p.m.
FS1 — Big East Tournament: TBD, Semifinal, Uncasville, Conn.
8 p.m.
ESPN2 — Pac-12 Tournament: TBD, Championship, Las Vegas
COLLEGE SOCCER (WOMEN’S)
4 p.m.
PAC-12N — Oregon State at UCLA
COLLEGE SOFTBALL
3 p.m.
SECN — Lamar at Texas A&M
5 p.m.
SECN — South Alabama at Alabama
COLLEGE VOLLEYBALL (WOMEN’S)
2 p.m.
PAC-12N — Stanford at Utah
COLLEGE WRESTLING
4 p.m.
BTN — Big Ten Championships: 1st-, 3rd- and 5th- Place Matches, State College, Pa.
6 p.m.
ESPN2 — Big 12 Championship: TBD, Tulsa, Okla.
CYCLING
2 a.m. (Monday)
NBCSN — UCI: The Paris Nice, Stage 1, Saint-Cyr-l’École > Saint-Cyr-l’École, 103 miles (taped)
GOLF
12:30 p.m.
GOLF — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Final Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.
2:30 p.m.
GOLF — LPGA Tour: The Drive on Championship, Final Round, Golden Ocala Golf Club, Ocala, Fla.
NBC — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Final Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.
HORSE RACING
1:30 p.m.
FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
MLB BASEBALL
1 p.m.
MLBN — Philadelphia vs. NY Yankees, Tampa, Fla.
NBA BASKETBALL
6:30 p.m.
TBS — All-Star Sunday Night: Skills Challenge and 3-Point Contest, Atlanta
TNT — All-Star Sunday Night: Skills Challenge and 3-Point Contest, Atlanta
8 p.m.
TBS — All-Star Game: Team LeBron vs. Team Durant, Atlanta (Dunk Contest during Halftime)
TNT — All-Star Game: Team LeBron vs. Team Durant, Atlanta (Dunk Contest during Halftime)
NHL HOCKEY
12 p.m.
NBC — Buffalo at NY Islanders
2:30 p.m.
NBCSN — Tampa Bay at Chicago
5 p.m.
NBCSN — New Jersey at Boston
7:30 p.m.
NBCSN — NY Rangers at Pittsburgh
SKIING
11 p.m.
NBCSN — FIS: Alpine Skiing World Cup, Jasna, Slovakia (taped)
SOCCER (MEN’S)
6 a.m.
FS2 — Liga MX: Querétaro at C.F. Monterrey (taped)
7 a.m.
NBCSN — Premier League: Newcastle United at West Bromwich Albion
8:55 a.m.
ESPN2 — Serie A: Parma at Fiorentina
NBCSN — Premier League: Fulham at Liverpool
11:25 a.m.
NBCSN — Premier League: Manchester United at Manchester City
8 p.m.
FS2 — Liga MX: Necaxa at Santos Laguna
SPEEDSKATING
12 a.m. (Monday)
NBCSN — ISU: World Short Track Championships, Dordrecht, Netherlands (taped)
TENNIS
3 a.m.
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Finals, Dubai-WTA Early Rounds
6 a.m.
TENNIS — Rotterdam-ATP, Buenos Aires-ATP & Lyon-WTA Finals, Dubai-WTA Early Rounds
3 a.m. (Monday)
TENNIS — Marseille-ATP, Doha-ATP, Santiago-ATP, Dubai-WTA & Guadalajara-WTA Early Rounds
6 a.m. (Monday)
TENNIS — Marseille-ATP, Doha-ATP, Santiago-ATP, Dubai-WTA & Guadalajara-WTA Early Rounds
VOLLEYBALL (WOMEN’S)
6 p.m.
CBSSN — Athletes Unlimited: Team Lowe vs. Team Larson, Dallas