KHSAA STATE BASEBALL AND SOFTBALL SCHEDULES

Bourbon County's Kaylyn Barnett slides safely into second base during a 10th Region Tournament quarterfinal game against Mason County, Sunday, in Falmouth. (Jared MacDonald, The Ledger Independent) -

WHITAKER BANK/KHSAA STATE BASEBALL TOURNAMENT

AT WHITAKER BANK BALLPARK

SINGLE ELIMINATION

ALL TIMES EASTERN

FIRST ROUND

THURSDAY, JUNE 7

Greenup County vs Muhlenberg County, 11 a.m.

Corbin vs Hazard, 1:30 p.m.

Pleasure Ridge Park vs St. Xavier, 6 p.m.

LaRue County vs Boyle County, 8:30 p.m.

FRIDAY, JUNE 8

Highlands vs South Oldham, 11 a.m.

Paintsville vs Christian County, 1:30 p.m.

Campbell County vs McCracken County, 6 p.m.

Madison Central vs Bowling Green, 8:30 p.m.

QUARTERFINALS

SATURDAY, JUNE 9

Greenup County/Muhlenberg County winner vs Corbin/Hazard winner, 11 a.m.

Pleasure Ridge Park/St. Xavier winner vs LaRue County/Boyle County winner, 1:30 p.m.

Highlands/South Oldham winner vs Paintsville/Christian County winner, 6 p.m.

Campbell County/McCracken County winner vs. Madison Central/Bowling Green winner, 8:30 p.m.

SEMIFINALS

FRIDAY, JUNE 15

Semifinal 1, 6 p.m.

Semifinal 2, 8:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

SATURDAY, JUNE 16

Championship, 7 p.m.

OWENSBORO HEALTH/KHSAA SOFTBALL STATE TOURNAMENT

AT JACK C. FISHER PARK

DOUBLE ELIMINATION

ALL TIMES CENTRAL

THURSDAY, JUNE 7

WINNERS BRACKET

FIRST ROUND

G1: Butler vs East Carter, 5 p.m.

G2: Warren East vs Ryle, 5 p.m.

G3: Pikeville vs Clay County, 5 p.m.

G4: Central Hardin vs Ballard, 5 p.m.

G5: Boyle County vs Estill County, 7 p.m.

G6: Scott County vs Apollo, 7 p.m.

G7: Christian County vs Marshall County, 7 p.m.

G8: Bourbon County vs Oldham County, 7 pm.

FRIDAY, JUNE 8

SECOND ROUND

G9: Butler/East Carter winner vs Warren East/Ryle winner, 9 a.m.

G10: Pikeville/Clay County winner vs Central Hardin/Ballard winner, 9 a.m.

G11: Boyle County/Estill County winner vs Scott County/Apollo winner, 9 a.m.

G12: Christian County/Marshall County winner vs Bourbon County/Oldham County winner, 9 a.m.

Game 21: G9 winner vs G10 winner, 3 p.m.

Game 22: G11 winner vs G12 winner, 3 p.m.

SATURDAY, JUNE 9

SEMIFINALS

G27: G21 winner vs G22 winner, 9 a.m.

(Winner to Championship)

CONSOLATION BRACKET

FRIDAY, JUNE 8

G13: Butler/East Carter loser vs Warren East/Ryle loser , 11 a.m.

G14: Pikeville/Clay County loser vs Central Hardin/Ballard loser, 11 a.m.

G15: Boyle County/Estill County loser vs Scott County/Apollo loser , 11 a.m.

G16: Christian County/Marshall County loser vs Bourbon County/Oldham County loser, 11 a.m.

G17: G12 loser vs G13 winner, 1 p.m.

G18: G11 loser vs G14 winner, 1 p.m.

G19: G10 loser vs G15 winner, 1 p.m.

G20: G9 loser vs G16 winner, 1 p.m.

G23: G17 winner vs G18 winner, 5 p.m.

G24: G19 winner vs G20 winner, 5 p.m.

G25: G23 winner vs G21 loser, 7 p.m.

G26: G24 winner vs G22 loser, 7 p.m.

SATURDAY, JUNE 9

G28: G25 winner vs G26 winner, 9 a.m.

SEMIFINALS

G29: G27 loser vs G28 winner, 11 a.m.

CHAMPIONSHIP

G30: G27 winner vs G29 winner, 1 p.m.

Bourbon County’s Kaylyn Barnett slides safely into second base during a 10th Region Tournament quarterfinal game against Mason County, Sunday, in Falmouth. (Jared MacDonald, The Ledger Independent)
https://maysville-online.com/wp-content/uploads/2018/06/web1__DSC0676.jpgBourbon County’s Kaylyn Barnett slides safely into second base during a 10th Region Tournament quarterfinal game against Mason County, Sunday, in Falmouth. (Jared MacDonald, The Ledger Independent)